Зміна клімату – загроза існуванню людства

 

Глобальна зміна клімату – одна з найгостріших екологічних проблем, які стоять перед людством. Особливістю даної проблеми є її взаємозалежність та взаємозв’язок з іншими екологічними проблемами. Наприклад, через скорочення площі лісів знижується кількість поглинутого вуглекислого газу, накопичення якого в атмосфері сприяє розвитку парникового ефекту.

Існує думка, що з глобальним потеплінням в світі стане лише тепліше. Але насправді зміни клімату породжують такі екстремальні природні явища, як посухи, повені, сильні урагани, затоплення прибережних районів і поселень, аномальні температури. Наслідком таких змін може бути зникнення окремих видів рослин та тварин, нестача питної води на окремих територіях, дефіцит води для потреб сільського господарства та промисловості, зменшення виробництва сільськогосподарської продукції, розвиток інфекційних захворювань, виникнення значних осередків пожеж, стрімке поширення шкідників (тарганів, щурів, комах), погіршення самопочуття людини внаслідок підвищення температури до аномальних норм.

Таким чином, глобальна зміна клімату – це не тільки екологічна проблема, але й економічна та соціальна.

Запобігти катастрофічним змінам клімату можнa знизивши викиди парникових газів. Досягти цього можливо за рахунок впровадження заходів з енергозбереження та використання альтернативних джерел енергії. Заощаджуючи енергію та ресурси, ми сприяємо зменшенню викидів парникових газів. Енергія сонця, вітру, біомаси, геотермо- та геліоенергетика, мала гідроенергетика та інші альтернативні види отримання енергії, що базуються на відновлювальних ресурсах Землі, можуть задовольнити потреби людства в енергії та призупинити зміни клімату.

Вже зараз кожен українець майже щодня стикається з наслідками зміни клімату в своєму повсякденному житті.

Прості та ефективні правила енергозбереження, які дозволяють не тільки зменшити електро-, теплоспоживання, заощадити власні гроші, але й внести свій посильний вклад у збереження безпечного для життя і здоров’я довкілля:

1. Завжди вимикайте світло, виходячи надовго з приміщення. При виході з будинку вимкніть з розеток всі побутові прилади, крім холодильника. Навіть якщо у вас телевізор або ПК новітньої моделі, то в місяць в режимі очікування вони споживають, відповідно, 0,2 кВт і 3,6 кВт на місяць, а застарілі моделі – в кілька разів більше.

2. Замініть лампи розжарювання на енергозберігаючі.

3. Налаштуйте в комп'ютері режим енергозбереження, при якому можна заощадити до 50% електроенергії.

4. Купуйте побутову техніку класу А, А+, А++. У порівнянні з приладами більш низького класу енергоспоживання, вони споживають електрики на 30-40% менше.

5. Правильно використовуйте електрочайник. Він споживає від 2 до 3 кВт. Щоб заощадити електроенергію, кип'ятіть тільки потрібну кількість води та вчасно очищайте чайник від накипу.

6. У разі наявності електроплити чи електродуховки з метою економії використовуйте посуд для приготування їжі із рівним дном; розміри дна каструлі повинні відповідати розмірам камфорки, щоб не гріти повітря. За 5 хвилин до закінчення приготувань вимикайте плиту чи духовку. Під час приготування їжі заповнюйте електродуховку декількома стравами.

7. Не допускайте нагрівання холодильника прямими сонячними променями і не ставте його біля плити або батареї опалення. Також для економії електроенергії необхідно своєчасно розморожувати холодильник і ніколи не ставити в нього гарячі страви.

8. Завантажуйте пральну машину згідно з інструкцією. Занадто велике або дуже маленьке завантаження не дозволяють економно витрачати електрику. Недовантаження чи перевантаження призводять до збільшення витрат електроенергії до 30%.

9. Під час прасування намагайтеся починати і закінчувати процес прасуванням речей, що потребують низького температурного режиму. Тоді останні хустки і косинки можна гладити вже вимкненою праскою.

10. Не забувайте міняти або чистити фільтри пилососа, адже інакше вони будуть ускладнювати його роботу, зменшувати тягу повітря і, як наслідок, збільшувати його енергоспоживання.

11. Включайте кондиціонер лише тоді, коли закриті всі вікна і двері, інакше він буде охолоджувати вулицю або інші приміщення.

12. Чим краще утеплене приміщення, тим нижчі втрати тепла і взимку ви не будите використовувати додаткові електричні обігрівачі. Тому під час будівництва чи ремонту вкладайте кошти в утеплення стін, підлоги, дверей та горища.