керівництво управління прийняло участь у засіданні круглого столу «РЕКУЛЬТИВАЦІЯ ТЕРИТОРІЙ, ПОРУШЕНИХ внаслідок видобуванню бурштину»

 

4 вересня 2015 року у приміщенні  Рівненської обласної державної адміністрації відбулося засідання круглого столу «Рекультивація територій, порушених внаслідок видобування бурштину», організатором якого виступила Всеукраїнська екологічна ліга.

Учасники мали змогу поїхати до місць видобування бурштину та рекультивації територій у с. Клесів (Рівненська область).Там вони побачили руйнівні наслідки видобування: піщані пустелі, розритий ґрунт та ділянки мертвого лісу. Учасники відвідали також місця рекультивації територій, яку здійснило державне підприємство «Бурштин України».

Учасниками обговорення стали науковці, екологи, громадські діячі та держслужбовці.

Голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко у своєму виступі зазначила, що «бурштинова лихоманка», від якої вже багато років потерпає Полісся, завдає непоправної шкоди довкіллю. Розвиток нелегального бізнесу з видобутку бурштину призвів до того, що серед лісів Рівненської, Житомирської та Волинської областей з’явилися піщані пустелі з покинутими копанками, глибина яких іноді досягає 10 м. Серед екологічних наслідків помпового методу видобутку бурштину можна виділити знищення кореневої системи дерев,  деградація та знищення родючого шару ґрунтів,  заболочення території, зміна рівня ґрунтових вод та балансу вологи в ґрунті.

Для подолання негативних наслідків видобування бурштину необхідно внести зміни до законодавчої бази щодо легалізації видобування бурштину та зобов’язання добувачів проводити рекультивацію порушених територій. Особливо важливим є знищення корупційних схем у дозвільно-ліцензійній діяльності, оскільки зазвичай ліцензії на видобуток бурштину видають фірмам, що бездумно здійснюють видобуток, залишаючи після себе мертву територію, яка ніколи не повернеться до первісного природного стану.

Проблема рекультивації є багатогранною, вимагає комплексного підходу і залучення фахівців різних галузей. Необхідна співпраця між органами державної влади, науковцями та громадськими організаціями для формування комплексу рекультиваційних заходів, які будуть спрямовані не тільки на відновлення довкілля після видобування бурштину, але й попереджуватимуть його руйнацію.

По завершенню засідання круглого столу було винесено резолюцію, в якій зазначено про необхідність звернення до Верховної Ради України з пропозиціями щодо законодавчого врегулювання порушених питань, до Міністерства екології та природних ресурсів України та інше.