Упродовж останніх років на Житомирщині можна спостерігати появу Ксилокоп  або Бджіл-теслярів (Xylocopa) з родини Apidae.

 Зокрема їх було помічено в м.Житомирі, на околицях с.Буки Житомирського району, с.Іванків Андрушівського району. Точну приналежність цих комах до їх видів встановити, нажаль, неможливо оскільки вони не були спіймані для детального огляду. Тай робити цього категорично не потрібно тому, що на території України зустрічається три види цих комах і всі вони занесені до Червоної книги України.

 

Відповідно до  матеріалів Червоної книги України:

Ксилокопа (бджола-тесляр) звичайна (Xylocopa  (Xylocopa) valga  Gerstaecker, 1872)

-                                                   Ксилокопа (бджола-тесляр) звичайна Xylocopa (Xylocopa) valga Gerstaecker, 1872. Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Справжні бджоли (Apidae). Один із 5 видів палеарктич-ного підроду Xylocopa всесвітньо поширеного роду Xylocopa (понад 400 видів), один із 3 видів роду у фауні України. Природоохоронний статус: Рідкісний.

 

 

 

 

 

 

Ксилокопа (бджола-тесляр) райдужна (Xylocopa (Copoxyla) iris (Christ, 1791))

 

-                                                   Ксилокопа (бджола-тесляр) райдужна Xylocopa (Copoxyla) iris (Christ, 1791), Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Справжні бджоли (Apidae). Один із 7 видів палеарктичного підроду Copoxyla всесвітньо поширеного роду Xylocopa (понад 400 видів). Єдиний представник підроду й один із 3 видів роду у фауні України. Природоохоронний статус: Зникаючий.

 

 

 

 

Ксилокопа (бджола-тесляр) фіолетова (Xylocopa (Xylocopa) violacea (Linnaeus, 1758))

 

 

 

 

 

 

-   Ксилокопа (бджола-тесляр) фіолетова Xylocopa (Xylocopa) violacea (Linnaeus, 1758. Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Справжні бджоли (Apidae). Один із 5 видів палеарктичного підроду Xylocopa всесвітньо поширеного роду Xylocopa (понад 400 видів), один із 3 видів роду у фауні України. Природоохоронний статус: Рідкісний.

 

 

 

 

 

 

Ксилокопи  дуже полохливі комахи і підійти до них близько майже не можливо. Хоча їх розмір коливається, у залежності від виду, від 1,5 до 3 см, побачити їх важче ніж почути. Літають вони дуже гучно, як хрущі, але швидкість польоту настільки велика, що встежити за ними очима неймовірно важко.

На даний час Червона книга України поки що не фіксує появу ксилокоп на Житомирщині.

 

На щастя, поблизу с.Буки Житомирського району вдалося сфотографувати одного із представників цих видів в Україні.

 

 

 

 

 

Появу цих великих комах на Житомирщині можна пов'язати, швидше за все, не з зміною кліматичних умов регіону, а з появою сприятливого середовища для їх живлення – останнім часом тут все частіше стали засівати поля соняшником. Біля одного з таких полів на автомобільній трасі біля с.Іванків Андрушівського району було знайдено сильну ушкоджену комаху досить великих розмірів. У  її поламаному черевці було близько одного грама пахучого закристалізовано меду.

Якщо Вам колись пощастить поспостерігати за ксилокопою, то ви одразу помітите, як вгинаються квіти під її вагою. 

 

У садках вона полюбляє дзвоники та орлики.

Цікаво, що ця комаха, маючи велике тіло, часто не залазить в квітки, а прорізає їх гострим язичком у зручному для неї місці. На фото вона це робить із квіткою мильнянки.

 

 

На деяких квітках орликів є спеціальні ледь помітні вигини у яких ксилокопи  роблять свої прорізи, щоб дістатися до нектару. І схоже, що  вони були створені природою саме для них.

 

Результат пошуку зображень за запитом "цветы водосбор"

 

 

 

Результат пошуку зображень за запитом "цветы водосбор"

 

Головний спеціаліст відділу екологічної експертизи, погоджень та природокористування

управління екології та природних ресурсів

Житомирської ОДА

Маковійчук Г.П.