9 березня у м. Коростені відбулося засідання за круглим столом на тему „Обговорення проекту Стратегії подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та відродження територій, що зазнали радіоактивного забруднення.”

 

         Участь у засідання взяли представники Верховної Ради України, профільних міністерств, органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, науковці і громадськість.

 

         Засідання відкрив Арішонков Володимир Юрійович – координатор та модератор заходу, народний депутат України, Заступник голови комітету з питань Регламенту та забезпечення роботи Верховної Ради України.

 

         Стратегію презентував Насвіт Олег Ілліодорович – старший науковий співробітник відділу енергетичної та техногенної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень.

 

         Про сучасний радіологічний стан територій, які були забруднені внаслідок Чорнобильської катастрофи доповів Каспаров Валерій Олександрович – директор Українського науково-дослідного Інституту сільськогосподарської радіології.

 

          Серед запрошених учасників обговорення Стратегії були: Павло Дзюблик - народний депутат України, Володимир Москаленко Коростенський міський голова, керівники громад з Лугинського, Народицького, Хорошівського районів, Яценко Володимир Миколайович – народний депутат І-ІІІ скликань, відповідальний секретар Ради Союзу юристів України, Борисюк Михайло Миколайович – завідувач секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, Мирний Сергій Вікторович – директор  ТОВ „ЧОРНОБИЛЬ ТУР”, еколог, учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, офіцер з радіаційної розвідки, Маковійчук Ганна Петрівна - головний спеціаліст управління екології та природних ресурсів Житомирської облдержадміністрації, член міжвідомчої робочої групи від Житомирської області з розробки проекту Стратегії.

 

 

         Жвавого обговорення набула пропозиція про включення до проекту Указу Президента України „Про затвердження Стратегії ...”  питання соціального захисту громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи. До його обговорення долучилися найбільше учасників. До висновку, що це питання є невід’ємною  частиною Стратегії долучився  і голова Житомирської обласної ради Ширма Володимир Васильович. Він наголосив, що реабілітація територій, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не може бути відірвана від потреб людей, які на ній  проживають та заради яких вона і проводиться.   

 

Найбільше запитань від громадськості було до директора департаменту соціального захисту постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи Міністерства праці та соціальної політики України Дейнеги Ольги Петрівни, на які нею було дано ґрунтовні відповіді.

 

По завершенню засідання учасники дійшли думки, що для прийняття Стратегії, яка б відповідала сучасним вимогам,  її необхідно, ще неодноразово обговорювати з обов'язковим залученням представників громадськості, детально прорахувати її фінансове обґрунтування спираючись на наукові дослідження, зокрема на повторне обстеження ґрунтів, на наявність радіонуклідів з визначенням  коефіцієнтів їх переходу в живі організми враховуючи хімічні,  фізичні та біологічні властивості цих ґрунтів.