Небезпека від спалювання рослинних залишків та сміття !!!

 

Суха погода сприяє розповсюдженню пожеж в лісах, на полях, а також спалюванню відходів у населених пунктах. 

Питання спалювання сухих рослинних залишків та сміття знову стало актуальним. Нажаль, наші громадяни вважають це звичною справою і не звертають уваги на те, якої шкоди ці дії завдають їх здоров’ю та навколишньому середовищу.

Адже, при згоранні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється майже 9 кг мікрочастинок диму. До складу яких входять пил, окиси азоту, важкі метали та низка канцерогенних сполук. З димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотрутніших для нашого організму речовин.

Ще одна важлива проблема полягає в тому, що із сухою травою та опалим листям, як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згоранні, скажімо поліетиленового пакету, в повітря йде до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Дим від горіння пластикового сміття містить канцерогенні полі циклічні вуглеводні – це надзвичайно небезпечні сполуки.

 

 

Дуже часто спалювання сухих рослинних залишків призводить до великомасштабних пожеж. Швидкість поширення вогню надзвичайно висока, тому локалізувати такі пожежі на відкритих територіях дуже важко.

До того ж, при спалюванні опалого листя, гине безліч дрібних ссавців, комах та молюсків, які не здатні врятуватися через свою малорухливість.

Призводячи до серйозних порушень стану довкілля випалювання завдає непоправної шкоди здоров’ю населення. Внаслідок чого за останні роки відбувається катастрофічне поширення ракових захворювань, хвороб легенів, різного роду алергій.

Окрім загрози для здоров'я людини, спалювання листя призводить до такої екологічної шкоди, як руйнація ґрунтового шару, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми.

Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків.

 З огляду на вищевикладене громадянам слід замислитись, чи варто випалювати суху траву та сміття. Краще вивести його на місця видалення відходів або на полігони для сміття.

Крім того, відповідно до ст. 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення,  порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення  - тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб; громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків законодавством України передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу за ст. 77-1 тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів ПЗФ, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян  від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.