Проблемні річки Хомора та Случ почистять

 

 

Продовжуючи роботу у напрямку покращення стану забруднених річок 27 липня в Баранівській райдержадміністрації відбулось засідання районного штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації на річках Хомора та Случ.

Зі всього сказаного на засіданні стало відомо, що стан забруднених річок залишається небезпечним. Саме тому, усі його учасники радилися, як краще очистити водойми.  

У засіданні взяли участь: начальник управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації Вадим Войцешук, начальник управління цивільного захисту населення облдержадміністрації Сергій Безносюк, заступник начальника обласного управління водних ресурсів Олег Микитин, генеральний директор ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика» Сергій Коренєв, голова райдержадміністрації Микола Вельчинський перший заступник голови райдержадміністрації  Володимир Хіміч, керівник штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, заступник голови районної ради Тетяна Кравчук, начальник відділу Держгеокадастру в Баранівському районі Сергій Танський, члени штабу та місцеві журналісти.

         Ситуацію по забрудненню річок Случ та Хомора прокоментував голова райдержадміністрації Микола Вельчинський. Він зауважив, що завдяки спільним зусиллям керівництва області та району, Понінківської картонно-паперової фабрики, усіх зацікавлених установ та організацій вдалося локалізувати цю проблему і на сьогодні вже не така критична ситуація, яка була на початку. Відповідно до цього було розроблено спільний протокол щодо спільного напрацювання подальших кроків по ліквідації забруднення р. Хомора та попередження забруднення р. Случ.

   Володимир Хіміч, керівник робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, перший заступник голови райдержадміністрації акцентував увагу на необхідності проведення робіт з розчистки русла р. Хомора від донних відкладень.

         Так, на виконання завдань протоколу, штабом з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації розроблено технічне завдання по проведенню розчистки русла річки Хомора від донних мулових відкладів та осаду на території Першотравенської селищної ради.

         ТОВ « Поніківська картонно-паперова фабрика»  найближчим часом приступає до виконання робіт з проведення розчистки русла річки Хомора із застосуванням драглайну та мулового насосу від донних мулових відкладів та осаду на території Понінківської селищної ради  від місця скиду та на території Першотравенської селищної ради. А також забезпечить вивезення піднятих донних відкладень та осаду на власні очисні споруди.

         Як повідомив, генеральний директор ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика» Сергій Коренєв, на даний час в повному обсязі відновлено роботу однієї паралельної лінії очистки. Зараз триває робота з відновлення другої лінії. Також відновлена аерація, робота першого та другого радіального відстійника, колектора та встановлений бетонний лоток.

         Сьогодні керівництво фабрики готове посприяти у відновленні роботи греблі у Першотравенську. Адже, коли рівень води підвищиться, річка краще і швидше буде очищуватися. 

         Олександр Денисюк, Першотравенський селищний голова, радий такій співпраці. Але вкрай стурбований проблемою зі стоками з міста Полонного. Звісно, якщо очистити русло річки, а забруднення з Полонщини ще не локалізоване, це не принесе позитивного результату. Тож він надав пропозицію звернутися до Полонської райдержадміністрації та районної ради з листом щодо усунення проблеми зі стічними водами.

         Вадим Войцешук повідомив, що в Міністерстві екології та природних ресурсів України відбулася нарада з даного питання, за результатами якої дано відповідні доручення в межах Хмельницької та Житомирської областей. Це перегляд дозволів на спец водокористування, коригування відповідно до ситуації, перегляд граничних норм концентрацій шкідливих речовин у воді, повний перегляд режимів користування, в тому числі питання роботи очисних споруд. Зараз основне завдання  не тільки очистити річку, а й куди вивозити всю ту «гидоту» з її дна. 

Заступник начальника обласного управління водних ресурсів Олег Микитин зауважив, що мул із річки та залишки стічних вод і осадів небажано вивозити на територію, яка не зайнята лісовими насадженнями. В першу чергу потрібно вивозити на мулові майданчики і тому кращий варіант – це мулові майданчики в Понінці та Першотравенську.

          Як зазначила Наталія Дячук, завідувач районного лабораторного відділення Новоград-Волинського міжрайонного відділу ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» за мікробіологічними показниками річка Случ має кращі показники, наближається до нормативних для даного періоду, а за хімічними, тобто біологічне споживання кисню та ін., надзвичайно низький показник, тобто не покращився. Що стосується річки Хомори, поки що покращення не видно.

«За показниками досліджень інститутів існує гостра токсичність води, тому думаю, що купатися в цих річках можна буде не скоро», - наголосила вона.

За результатами засідання штабу були прийняті відповідні рішення:

 

Першотравенському селищному голові, Марківському сільському голові спільно із керівництвом ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика» провести комплекс заходів по відновленню греблі на р. Хомора. 

Термін – з 1 серпня 2016 року

 

Керівництву ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика» провести роботи щодо перенесення донних відкладень р. Хомора на очисні споруди           КП «Першотравенське», ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика». 

Термін – до 29 вересня 2016 року

 

Першотравенському селищному голові, Марківському сільському голові через засоби масової інформації провести на підпорядкованих територіях роз’яснювальну роботу з населенням   щодо початку проведення очищення русла р. Хомора від донних відкладень, що може призвести до тимчасового погіршення стану води в р. Хомора. 

Термін – до 1 серпня 2016 року

 

Першотравенському селищному голові повідомити керівництво          ПАТ «Першотравенський завод електротехнічного фарфору», що з серпня 2016 року будуть проводитись роботи по очищенню русла р. Хомора від донних відкладень, що призведе до погіршення якісного стану води в р. Хомора.

Термін – до 1 серпня 2016 року