Програма сприяння кредитуванню малого та середнього бізнесу в Україні.

Фото УНИАН

     Питання інвестицій в екологію в останні роки набуло актуальності.

     Сьогодні Україна не може похвалитися великою кількістю програм, які спрямовані на розвиток екології. Однак вони є. Однією з таких можна назвати «Будуймо ЕКО Україну разом». Вона існує у вигляді конкурсу, до якого може долучитися кожен охочий, зареєструвавши у програмі свій екологічний проект. Після голосування за всі подані до програми проекти, переможець отримує певну суму на його відтворення. Реалізатором ЕКО проектів є Міжнародний благодійний фонд «Українська Біржа Благодійності». Переможців обирають як кваліфіковані члени журі, так і самі українці, які мають змогу голосувати онлайн. Втім, враження від конкурсу в учасників різне. У проекті розглядаються як нагальні питання охорони навколишнього середовища, так і підтримка інноваційної діяльності.

     За сприяння влади вже 15 років існує і всеукраїнський екологічний конкурс «До чистих джерел». Він проводиться щорічно, починаючи з 2001 року, і має на меті залучити широкі верстви населення до практичної природоохоронної роботи. Мова йде про охорону і поліпшення стану джерел, річок та водойм України, раціональне використання водних ресурсів, підвищення екологічної і правової обізнаності українців.

     Україна розраховує на допомогу іноземних донорів, які можуть фінансувати глобальні програми. На сьогодні в Україні діє декілька таких. Одним з найбільших інвесторів є північна екологічна фінансова корпорація (NEFCO), яка виділяє фінансування через свої програми «Чисте виробництво» і «Еко-ефективність».

     Працює в Україні програма сприяння кредитуванню малого та середнього бізнесу за підтримки KfW. Чому вона екологічна? Тому що спрямована на модернізацію виробництва і надає кредит в сумі від 25 до 500 тис доларів.  Найбільшим кредитором України в питаннях екології і енергоефективності є Світовий банк, Міжнародний банк реконструкції та розвитку, Європейський банк реконструкції та розвитку, Європейський інвестиційний банк, Організація економічної співпраці та розвитку. Крім того, вкладають гроші і спеціалізовані інвестиційні фонди та організації. Однак, розраховувати на допомогу можуть не всі проблемні напрямки, адже, зазвичай, інвестор має своє бачення і чітко знає, в що варто вкладати гроші.

     Експерти вважають, що Україна справді має великі перспективи у інноваційних розробках. В Україні цікавий ландшафт стартапів, які працюють у цій сфері. І важливо створити в цій галузі привабливі умови та не забувати, що саме під час ось таких криз існують можливості почати ефективно працювати». Відтак, фінансування ззовні сьогодні є чи не єдиною можливістю розвиватися в цьому напрямку. Ефективність фінансування екологічних проектів в Україні різними міжнародними організаціями відіграє дуже важливу роль. Звичайно, усі ці донори заробляють чималі суми на українських еко-проектах, однак, натомість, ми отримуємо досвід та інноваційні технології.

     Використання альтернативних джерел енергії входить в моду в Україні. На Житомирщині все більше людей користуються програмою відшкодування коштів з обласного бюджету за використання альтернативних джерел енергії, зокрема, встановлення сонячних міні-електростанцій.

     За час дії обласної програми підтримки встановлення сонячних міні-електростанцій на Житомирщині, у неї з’явилося чимало прихильників. Обласна влада вважає, що компенсації на альтернативну сонячну енергетику є досить вигідними для жителів регіону, оскільки дають змогу швидко окупити витрати на встановлення об’єктів альтернативних джерел енергії. Компенсацію надають на сонячні панелі, контролери заряду, інвертори, акумулятори, системи кріплень сонячних панелей на даху, прилади обліку електроенергії, тощо.

фото УНІАН

 

     Погіршення стану лісів в Україні сьогодні є однією з найбільших екологічних проблем. Ми є чи не найбільшим експортером деревини в Європі, у зелених зонах регулярно працюють браконьєри, які вирубують кругляки та незаконно їх збувають.  Екологи кажуть, що спочатку потрібно припинити діяльність тіньового бізнесу, який процвітає в Україні. Вигідним для покупців, яким головне об’єми, які експортують, а чи законно цепитання другорядне. Виграють з цього і підприємства: вони не витрачають коштів на обробку, але все одно збувають матеріал. Та найперше вигідно це для чиновників, які думають зовсім не критеріями природоохорони, а хочуть просто добре заробити, покриваючи цей незаконний багатомільйонний бізнес.

     Екологи не вбачають можливості введення електронного обліку у всій Україні найближчим часом, адже незаконні рубки вигідні, перш за все, для чиновників, які і повинні займатися розробленням цієї системи.

 

Інформація: УНІАН